Posts

Showing posts from September, 2012

The Battle of Philippi

Image
The Battle of Philippi also known as The Philippi Races 3 June 1861. Union, under Colonels Benjamin Franklin Kelley and Frederick W. Lander, 3,000. Killed, 2, wounded 2, missing 2. Confederate, under Col. George A. Porterfield, numbers not reported. Killed, 16 wounded, unknown missing 26.  In conformity with our plan we proceed to narrate the progress of battles in the order of their succession, which carries us, in rapid transition, from one portion of the country to another, and brings each action vividly before the eye as it transpires. The most important engagement, after the fighting in the streets of Baltimore, the occupation of Annapolis and Alexandria, and the attacks of the enemy's batteries on Aquia Creek, was that at Philippi, in Western Virginia, on the 3 June 1861. The Union forces, under the command of Brigadier General Thomas A. Morris, were in the possession of Grafton. The rebels were at Philippi, under Colonel George A. Porterfield. Having determined to s

Southern Front

Image
The Southern Front was a roughly Army group sized formation of the Soviet Army during the Second World War. The Southern Front directed military operations during the Soviet occupation of Bessarabia and Northern Bukovina in 1940, and then was formed twice after the June 1941 German invasion, Operation Barbarossa. Active 1940 to Commanders Army General Ivan Tyulenev, 21 June 1941 to 20 August 1941 Ivan Tyulenev Lieutenant General Dmitry Ryabyshev, 30 August 1941 to 5 October 1941 Dmitry Ryabyshev Colonel General Yakov Cherevichenko, 5 October 1941 to December 1941 Yakov Cherevichenko Lieutenant General Rodion Malinovsky, December 1941 to 28 June 1942 Rodion Malinovsky Colonel-General Andrei Yeremenko, 1 January 1943 to 2 February 1943 Andrei Yeremenko Lieutenant General Rodion Malinovsky, 2 February 1943 to 22 March 1943 Rodion Malinovsky Colonel General Fyod

Army Group South

Image
Army Group South (German: Heeresgruppe Süd) was the name of two German Army Groups during World War II. It was first used in the 1939 September Campaign, along with Army Group North to invade Poland. In the invasion of Poland Army Group South was led by Gerd von Rundstedt and his chief of staff Erich von Manstein. Two years later, Army Group South became one of three army groups into which Germany organised their forces for Operation Barbarossa. Army Group South's principal objective was to capture Soviet Ukraine and its capital Kiev. Active 1939 to 1945 Commanders Generalfeldmarschall Gerd von Rundstedt, 1 September 1939 to 26 October 1939 Gerd von Rundstedt Generalfeldmarschall Gerd von Rundstedt, 22 June 1941 to 1 December 1941 Gerd von Rundstedt Generalfeldmarschall Walter von Reichenau, 1 December 1941 to 12 January 1942 Walter von Reichenau Generalfeldmarschall Fedor von Bock, 12 January 1942 to 9 July 1942

Southwestern Front

Image
The Southwestern Front was a front of the Red Army during the Second World War, it was formed 3 times. It was first created on June 22, 1941 from the Kiev Special Military District. The western boundary of the front in June 1941 was 865 km long, from the Pripyat River and the town of Wlodawa to the Prut River and the town of Lipkany at the border with Romania. Active  1941 to Commanders Colonel General Mikhail P. Kirponos, June 1941 to September 1941 Mikhail P. Kirponos Marshal Semyon K. Timoshenko, September 1941 to December 1941 Semyon K. Timoshenko Lieutenant General Fyodor Kostenko, December 1941 to April 1942 Fyodor Kostenko Lieutenant General Nikolai F. Vatutin, October 1942 to March 1943 Nikolai F. Vatutin Colonel General Rodion Ia. Malinovsky, March 1943 to October 1943 Rodion Ia. Malinovsky Armies 5th Army 6th Army 12th Army 26th Army Front Assets Southweste

297th Infantry Division

Image
The 297th Infantry Division (297. Infanterie-Division) was formed in March/April 1940 from newly trained Austrian personnel. Not identified in action prior to the Russian campaign where it operated in the southern sector from July 1941. Virtually destroyed at Stalingrad. Commander General der Artillerie Max Pfeffer, from 5 April 1940 to 1943 Max Pfeffer 522 Infantry Regiment 523 Infantry Regiment 524 Infantry Regiment 297 Reconnaissance Battalion 297 Artillery Regiment 297 Pionier Battalion 297 Anti-Tank Battalion 297 Signal Battalion Auxiliary unit number 297 Home Station Wein (Wkr. XVII) 297th Infantry Division, Photos 297th Infantry Division, Doc

295th Infantry Division

Image
The 295th Infantry Division (295. Infanterie-Division) was formed in March/April 1940 from newly trained personnel. Not identified in action prior to the Russian campaign, where it was continuously engaged on the southern front from July 1941.  Virtually destroyed at Stalingrad. Commander  General der Artillerie Rolf Wuthmann, from 2 May 1942 to 16 November 1942 Rolf Wuthmann Generalmajor Dr. Otto Korfes, from 16 November 1942 to 1943 Dr. Otto Korfes 516 Infantry Regiment 517 Infantry Regiment 518 Infantry Regiment 295 Schnelle Battalion 295 Artillery Regiment 295 Pionier Battalion 295 Anti-Tank Battalion 295 Reconnaissance Battalion 295 Signal Battalion Auxiliary unit number 295 Home Station (Wkr. XI) 295th Infantry Division, Photos 295th Infantry Division, Doc

113th Infantry Division

Image
The 113th Infantry Division (113. Infanterie-Division) was formed in December 1940. Was in the Balkans on occupational duties during November and December 1941. Later transferred to the southern sector of the Russian front, where it was finally virtually destroyed at Stalingrad. Commander Generalleutnant Friedrich Zickwolff, from 4 June 1941 to 10 May 1942 Generalleutnant Hans-Heinrich Sixt von Arnim, from 10 May 1942 to 20 January 1943 Hans-Heinrich Sixt von Arnim 260 Infantry Regiment 261 Infantry Regiment 268 Infantry Regiment 113 Bicycle Battalion 113 Artillery Regiment 113 Pionier Battalion 113 Anti-Tank Battalion 113 Signal Battalion Auxiliary unit number 113 Home Station (Wkr. XIII) 113th Infantry Division, Photos 113th Infantry Division, Doc

94h Infantry Division

Image
The 94h Infantry Division (94. Infanterie-Division) was a reserve division formed in September 1939. Personnel mainly Saxon or Sudeten German, with some previous military training. Took some part in the French campaign. Engaged in Russia in the southern sector, where it suffered heavy casualties on the withdrawal from Stalingrad. Commander General der Artillerie Georg Pfeiffer, from  21 August 1940 to 29 January 1943 Georg Pfeiffer, 267 Infantry Regiment 274 Infantry Regiment 276 Infantry Regiment 194 Bicycle Battalion 194 Artillery Regiment 194 Pionier Battalion 194 Anti-Tank Battalion 194 Schnelle Battalion 194 Signal Battalion Auxiliary unit number 194 Home Station (Wkr. IV) 23 August 1942 September October November December January 2 February 1943 94h Infantry Division, Photos 94h Infantry Division, Doc

100th Jäger Division

Image
The 100th Jäger Division (100. leichte Infanterie-Division) was formed in December 1940. First identified in action during the summer of 1941 on the Southern Russian front. The 369th Reinforced Inf Regt (Croatian) was attached to it until late in 1942. The division was virtually destroyed at Stalingrad. Commander  Generalleutnant Werner Sanne, from 10 October 1940 to 6 July 1942 Werner Sanne 54 Jager Regiment 227 Jager Regiment 100 Reconnaissance Battalion 83 Artillery Regiment 100 Pionier Battalion 100 Anti-Tank Battalion 100 Signal Battalion Auxiliary unit number 100 Home Station (Wkr. XVII) On 10 October 1941, the 369th Croatian Reinforced Infantry Regiment linked up on the line of the Dnieper River with the 100th Light Infantry Division 23 August 1942 September October November December January 2 February 1943 100th Jäger Division, Photos 100th Jäger Division, Doc

9th Flak-Division

Image
The 9th Flak Division (Luftwaffen-Feld-Division 10) was a division of the Luftwaffe created in western France in January 1941. It served on the Eastern Front before being surrounded in Stalingrad in November 1942 and destroyed. Commanders General der Flakartillerie Wolfgang Pickert, from 25th June 1942 to  27th May 1944 Wolfgang Pickert 19 Motorised Flak Regiment 20 Motorised Flak Regiment 10 Artillery Regiment 10 Pioneer Company 10 Anti-Tank Battalion 10 Signal Battalion Auxiliary unit number Home Station 9th Flak-Division, Photos 9th Flak-Division, Doc

79th Infantry Division

Image
The 79th Infantry Division (79. Infanterie-Division) was a reserve division formed on mobilization. Personnel mainly from the Rhineland. On the Saar front for a period, but took little part in active operations. Identified on the southern sector of the Russian front. Virtually destroyed at Stalingrad. Commander Generalleutnant Richard Graf von Schwerin, from 14 January 1942 to 9 January 1943 208 Infantry Regiment 212 Infantry Regiment 226 Infantry Regiment 179 Reconnaissance Battalion 179 Artillery Regiment 179 Pionier Battalion 179 Anti-Tank Battalion 179 Signal Battalion Auxiliary unit number 179 Home Station Koblenz (Wkr. XII) 23 August 1942 September October November December January 2 February 1943 79th Infantry Division, Photos 79th Infantry Division, Doc

76th Infantry Division

Image
The 76th Infantry Division (76. Infanterie-Division) was a reserve division formed on mobilization. Prussian personnel. Fought well in France. Engaged in Russia in the southern sector from the beginning of the campaign. Virtually destroyed at Stalingrad. Commander  Generalleutnant Carl Rodenburg, from 26 January 1942  to 31 January 1943 Carl Rodenburg 178 Infantry Regiment 203 Infantry Regiment 230 Infantry Regiment 176 Reconnaissance Battalion 176 Artillery Regiment 176 Pionier Battalion 176 Anti-Tank Battalion 176 Signal Battalion Auxiliary unit number 176 Home Station Berlin (Wkr. III) 76th Infantry Division, Photos 76th Infantry Division, Doc

71st Infantry Division

Image
The 71st Infantry Division (71. Infanterie-Division) Reserve division formed on mobilization and recruited mainly from the Hannover area. On the Saar front for a period.. Fought with distinction in the Sedan area and in the advance on Verdun. Fought in Russia in the southern sector for the first four months of the campaign, then returned to France and left again for the Eastern front during April 1942. Virtually destroyed at Stalingrad. Commander General der Infanterie Alexander von Hartmann, from 28 March 1941 to 1943 Alexander von Hartmann 191 Infantry Regiment 194 Infantry Regiment 211 Infantry Regiment 171 Reconnaissance Battalion 171 Artillery Regiment 171 Pionier Battalion 171 Anti-Tank Battalion 171 Signal Battalion Auxiliary unit number 171 Home Station Hildesheim (Wkr. XI) 71st Infantry Division, Photos 71st Infantry Division, Doc

60th Infantry Division (mot)

Image
The 60th Infantry Division (mot) (60. Infanterie-Division (mot.)) was originally the 60th Infantry Division formed at Danzig in August 1939 and embodying the Danzig Heimwehr. As such took part in the attack on the Hela peninsula in September 1939 and in the French campaign. In the late summer of 1940 it provided a nucleus for the formation of the 60th Motorized Division, which fought in Yugoslavia in April 1941. Subsequently in the southern sector in Russia. Virtually destroyed at Stalingrad. Commander  Generalleutnant Otto Kohlermann, from 15 May 1942 to November 1942 Generalmajor Hans-Adolf von Arenstorff, from November 1942 to 1943 Hans-Adolf von Arenstorff, 160 Panzer Battalion 92 Infantry Regiment (mot) 120 Infantry Regiment (mot) 160 Motorcycle Reconnaissance Battalion (mot) 160 Artillery Regiment (mot) 160 Pionier Battalion (mot) 160 Anti-Tank Battalion (mot) 160 Signal Battalion (mot) Auxiliary unit number 160 Home Station Danzig (Wk

44th Infantry Division

Image
The 44th Infantry Division (44. Infanterie-Division) formed on 1 April 1938 from personnel mainly Austrian. Sustained heavy casualties in Poland. Saw little fighting but marched great distances in France. Morale less high than that of the other Austrian active divisions. Engaged in Russia on' the southern front from the beginning of the campaign. Virtually destroyed at Stalingrad. Commander Generalleutnant Heinrich Deboi, from  2 Mai 1942 to 29 January 1943 Heinrich Deboi 131 Infantry Regiment 132 Infantry Regiment 134 Infantry Regiment 44 Reconnaissance Battalion 96 Artillery Regiment 80 Pionier Battalion 46 Anti-Tank Battalion 64 Signal Battalion Auxiliary unit number 44 Home Station Wien (Wkr. XVII) 44th Infantry Division, Photos 44th Infantry Division, Doc

29th Infantry Division (mot)

Image
The 29th Infantry Division (mot) (29. Infanterie-Division (mot.)) was formed on 1 October 1936 from personnel largely Thuringian. Moved great distances and fought hard in Poland and France. Identified in the central sector in Russia in July 1941. Transferred to the southern sector in the summer of 1942 and virtually destroyed at! Stalingrad. Commander  Generalmajor Max Fremerey, from   20 September 1941 to 25 September 1942 Max Fremerey Generalmajor Hans-Georg Leyser, from  25 September 1942 to  January 1943 Hans-Georg Leyser 129th Panzer Battalion 12 Panzer II 35 Panzer III (5 cm lg)   8 Panzer IV (lg)   2 Panzer Befehlswagen 15th Infantry Regiment (mot) 71st Infantry Regiment (mot) 29th Motorcycle Reconnaissance Battalion 29th Artillery Regiment 29th Pioneer Battalion 29th Anti-Tank Battalion (mot) 29th Signals Battalion Auxiliary unit number 29 Home Station Erfurt (Wkr. IX) 29th Infantry Division (mot), Photos 29th